Haber Detayı
11 Şubat 2015 - Çarşamba 14:16 Bu haber 1519 kez okundu
 
Birinci Sınıf Demokrasi İstiyoruz
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Biz kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz, baskı, şiddet istemiyoruz" dedi
Siyaset Haberi
Birinci Sınıf Demokrasi İstiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışı getireceklerini belirterek, "Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki 'Barış geldi, git kendi ülkende çalış.' Ve ben, kendi ülkemin insanı için çalışacağım. Bunun sözünü veriyorum" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Müzeyyen Senar'ı andı. Senar'ın, sanat dünyasının en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Uzun yaşamı boyunca sanatından hiç ödün vermedi. Olağanüstü güzel bir sesi vardı" dedi. 

Sanatın, bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen temel unsur olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sanatı yücelterek, tasada ve kıvançta beraber olan bir toplumun inşa edilebileceğini dile getirdi.

Geçen hafta sonu Şanlıurfa'yı ziyaret ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bir gerçeği gördüm. Elinizi uzattığınız, sohbet ettiğiniz zaman insanları kazanıyorsunuz. Siyasetçi ile vatandaş arasındaki mesafeyi sıfırlamamız gerekiyor" dedi.

Şanlıurfa'daki izlenimlerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sabahın erken saatlerinde amele pazarı denilen yere gittik. Şanlıurfalılar orada iş bekliyor. 60 liraya çalışıyorlar. Hepsi iş bulamıyor. 'Neden bulamıyorsunuz?' dedim, 'Suriyeliler 20 liraya çalışıyor' dediler. Böyle bir tabloyu sadece Şanlıurfalılar değil bizim de kaldırmamız mümkün değil. İnsanları açlığa mahkum ediyorsunuz. 'Yeter ki 60 lira alalım, akşam evimize cebimizde parayla gidelim' diyorlar.

Suriye ile bizim siyasal anlamda kavgamız yok. Suriyeli vatandaşlarla da kavgamız yok. Aksine onlar akrabamız. O zaman tablo nedir, sorumlu kimdir? Suriye'yi kan gölüne çeviren kim? Hangi siyasal iktidar bunu yaptı, sizi açlığa mahkum etti? Bütün Şanlıurfalılar düşünsün. Bu tablonun arkasında Adalet ve Kalkınma Partisi'ni görecekler.

Hayvan pazarına gittik. O bölgenin en büyük hayvan pazarı. Yine Şanlıurfalı kardeşlerime sesleniyorum. 10 AKP milletvekili var. Hiçbir AKP milletvekili bugüne kadar hayvan pazarına gidip onların dertlerini dinlememiş. İlk giden genel başkan, CHP'nin Genel Başkanı. 

'Perişan olduk. Hükümet Suriye sınırına neden sahip çıkmıyor? Yol geçen hanına döndü' diyorlar. 'O zaman önümüzdeki seçimde oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyun. Sizin dertlerinizle kim ilgileniyorsa ona bakın' dedim."

-"Kendi ülkemin insanı için çalışacağım"

Kılıçdaroğlu, resmi rakamlara göre Türkiye'de 1 milyon 700 bin Suriyeli mültecinin bulunduğunu, bunun 250 bininin Şanlıurfa'da yaşadığını belirtti.

"20 liraya iş buluyorlar, Şanlıurfalı aç. Bunun faturasını kim ödüyor?" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Hiçbir Şanlıurfalı Suriye'nin içişlerine karışmaktan, kavgadan yana değil. Ben Şanlıurfalılara söz veriyorum. CHP iktidarında Ortadoğu'ya barışı getireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak ve ben Başbakan olarak, asla ve asla savaştan, kavgadan yana olmayacağız. İnsanları silahlandırmadan yana olmayacağız. Suriye'ye de Irak'a da her tarafa barışı, huzuru getireceğim. 

Suriyeli kardeşlerime diyeceğim ki 'Baba ocağına geri dön. Tarlanda, fabrikanda çalış. Sana her türlü yardımı yapacağız. Bugüne kadar 5.5 milyar dolar harcadık, helali hoş olsun. Ama barış geldi. Git kendi ülkende çalış.' Ve ben, kendi ülkemin insanı için çalışacağım. Bunun sözünü veriyorum. 

Sadece ihracatta Şanlıurfa'nın kaybı 81 milyon dolar. Yazık, günah değil mi? Protesto edilen senet yüzde 21. Türkiye ortalamasının iki katı. Bu iktidar bu sorunu çözemez. İktidarın kendisi zaten sorunun kaynağı. Çözümün odağı ve kaynağı CHP'dir. Bunu herkes bilsin.

GAP için parlamentodan özel kanun çıkardılar, işsizlik sigortası fonundan para aldılar. O parayı başka yerde harcadılar, Harran Ovası su bekliyor. 12 milletvekili verdiniz Şanlıurfalılar, bir milletvekili çıkıp da parlamento kürsüsünden sorunlarınızı dile getirdi mi? Bizim bir milletvekilimiz bile yok ama biz sizin sorunlarınızı adam gibi dile getiriyoruz."

-"O çocuklara, annelere üzülüyorum"

Şanlıurfa'da çocuk hastalıkları hastanesini de ziyaret ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, hastanede, çocukların tedavi gördüğü iki odanın fotoğrafını gösterdi. 6 metrekarelik odalarda 9 çocuk ve annelerinin bulunduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Diyorlardı ya 'sağlıkta devrim yaptık.' İşte sizin devriminiz bu. Yatak yok, yerlere yatak sermişler. Anneler, 'çocuklar burada zaten hasta olur' diyor. Hekimler, 'yer yok' diyor. 

Buradan, özellikle bu hastanelerde çalışan bütün hekim kardeşlerime, sağlık çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Kişi başına düşen doktor sayısı açısından Şanlıurfa 81. sırada. Sağlıkta hangi devrimi yaptınız? Kendine kaçak saray yapacağına Şanlıurfa'da neden hastane yapmazsın sen? 

Bir de modern bir hapishane yapıyorlar Şanlıurfa'ya. Bakıyorlar ki hapishane yaparak oy alınıyor, o zaman 'Şanlıurfa'ya da yapalım' dediler. Zaten bu hastanelerin hapishanelerden hiçbir farkı yok. O çocuklara, annelere üzülüyorum. Yazık, günah. 

Onların derdi, 'Vatandaşı daha fazla nasıl baskı altına alabilirim.' Biz iş ve aştan yanayız, onlar baskıdan yana. 

Şanlıurfalı diyor ki 'Bana ne sosyal yardımlardan, iş istiyorum.' Sonuna kadar haklı. Kim verecek işi? Sen sosyal devletsin, senin iş alanı yaratman lazım. Ama yaratmıyor. O zaman Haziran geliyor. Oturacağız, elimizi vicdanımıza koyup düşüneceğiz. 12 yıl denediniz. 6 metrekarelik odada 9 anne ve çocuğun beraber yaşadığını gördünüz. Sorunlara çözüm üretilmediğini gördünüz. Hastane yerine hapishane yaptıklarını da gördünüz. Adresinizi değişeceksiniz. Haktan, namusludan, hukuktan, iş ve aştan yana bir adres. O adres CHP'dir."

"Anayasa'yı askıya aldınız, TBMM'yi arka bahçenize çevirdiniz, yargıyı siyasallaştırdınız" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Eğer bunu yaparsanız, bu süreç böyle devam ederse, halkın direnme hakkı doğar dedim. 'Vay efendim, molotofkokteyli taşıyan birisinin önüne ben düşecekmişim, beraber gidecekmişim' Bu kadar da yalan olmaz ki, insaf denen bir şey var. Direnme hakkı erensel bir haktır, direnme hakkı baskıya, zulme karşı direnmektir. İnancımızda da vardır bu, zulme teslim olmak bizim kitabımızda yoktur. Direnme hakkı... Adam, Taksim Meydanı'nda ayakta durdu, 'duran adam', işte direnme hakkı odur. Polis copla geliyor, karanfil veriyor, direnme hakkı odur. TOMA su sıkıyor, açmış göğsünü 'sık ulan, istediğin kadar sık' diyor, işte direnme hakkı budur. Vatandaşın direnme hakkı vardır. Bu Anayasa yüzde 92 ile kabul edildi mi? Edildi. Sen nasıl Anayasa'yı askıya alırsın, kimden izin aldın? 'Efendim, yeni yasalar getireceğim' Ne olacak? 'Vatandaşı dinleyeceğim' Zaten dinliyordun. Yasla güvence getirecek. Nasıl olacak? 'Hakimi, savcıyı boşver, ben karar vereceğim, vatandaşı dinleyeceğiz' Bir de sıkılmadan, 'efendim bu yasa Avrupa Birliği'nde de aynen uygulanıyormuş' Vallahi pes."

Avrupa Birliği yetkililerinin, "bu yasanın demokratik olmadığı yönünde" açıklamalarının olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, "Ya, Başbakansın, senin önüne bu açıklama metni konmuyor mu? Emin olun, anlamakta zorluk çekiyorum. Ayrıca, bir toplumu meşru müdafaa çizgisine çekerseniz, baskıyı o noktaya getirirseniz, toplumun da meşru müdafaa hakkı doğar, bunu hiç kimse unutmasın" diye konuştu.

-"Sen mücadele ettin de biz mi engel olduk"

Yüzünü örtene 4 yıl, sapan kullanana 2 yıl, silahla adam vurana 1 yıl hapis cezasının hangi ülkede olduğunu soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Halkı kandırıyorlar. Söylediklerinin tamamının cezası var zaten. Terör örgütü üyesi ve yüzünü kapatıyorsa, Terörle Mücadele Yasası'nda zaten bunun cezası var. Sen ceza verdin de biz elini mi tuttuk veya engel mi olduk? Terörle Mücadele Yasası'nın 7'nci maddesi, 'yüzünü kapatıp eylem yaparsan, kusura bakma, seni alır içeri atarım' diyor. Sen attın da biz engel mi olduk? Elinde molotofkokteyliyle çevreye zarar verene cezası var Terörle Mücadele Yasası'nda. Molotofkokteyliyle otobüs, dükkan, banka yaktı, insanları öldürdü, zarar verdi de biz engel mi olduk, 'yapma' mı dedik? Hayır. Adam gibi yakalarsın, yargının önüne çıkarırsın, yargı kararını verir, hiç kimse de bir şey demez. Elinde silahla şehir ortasında kimlik kontrolü yapıyor, suç mu? Suç. Terörle Mücadele Yasası'nda var mı? Var. Ceza veriyor musun, tutukluyor musun, götürüyor musun hakimin huzuruna? Götürüyorsun. Neymiş? 'Yeni kanun getirecekmiş' Bunların hepsinin cezası var ama ortada başbakan yok, hükümet yok, boşluk var. Türkiye iyi yönetilmiyor."

Habur Gümrük Kapısı'na belli olayları araştırmakla görevlendirilen bir gümrük ve ticaret müfettişi ile müdür yardımcılarının, 11 Ekim 2014'te, yüzü maskeli kişilerce Silopi yakınlarında yollarının kesilmesiyle ilgili tutulan raporu okuyan Kılıçdaroğlu, "Bu tablo Türkiye'nin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Devletin kaymakamı bir yere gidemiyor, valisi, odasından dışarı çıkamıyor, emniyet müdürü sokağa çıkamıyor. Neden bahsediyorlar bunlar? Sen bunlarla mücadele ettin de biz kalkıp engel mi olduk. Sen elinde silahı olan adamı tutukladın da biz gelip engel mi olduk? Sen bunun hesabını verebilir misin Davutoğlu? Hesabını veremezsin. Kendisi zaten tehdit unsuru haline dönüşmeye başladı" diye konuştu.

-"Çocuk, daha dirayetli davranırdı"

Şehrin ortasında, ellerinde kalaşnikofla kimlik kontrolü yapanların bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sanki başka bir ülke. Peki Davutoğlu'nun bilgisi var mı? Onun hiçbir ilgisi ve bilgisi yok. 23 Nisan çocuğu dedik ya, emin olun 23 Nisan'da başbakanlık koltuğuna bir çocuk otursaydı daha dirayetli davranırdı. Ben, o koltuk boştur diyorum, 'efendim boş değil, ben burada oturuyorum' Oturuyorsun da ne kolun kaldı, ne kadın kaldı senin" dedi.

Kamu düzeninin korunması için gerekli yasaların olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Siz ne yaptınız? Senin bakanın, kalktı bunları önleyeceği yerde, Rıza Zarrab'ın önüne yattı. Davutoğlu nereye yattı? O da ağabeyinin önüne yattı. Ülkede işsizlik var, yoksulluk var, iş istiyor vatandaş, emekli 'ben geçinemiyorum' diyor, Doğu, Güneydoğu'da eline silahı alan kimlik kontrolü yapıyor 'tık' yok, çıkmış ortaya, 'kamu düzeni bozuk, biz kamu düzenini düzelteceğiz' Ya sen düzelttin de biz engel mi olduk? Açık ve net söylüyorum; Biz kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Almanya, Fransa, Japonya, Amerika, İngiltere, Finlandiya... Birinci sınıf demokrasi istiyoruz kendi ülkemizde, üçüncü sınıf demokrasi, baskı, şiddet istemiyoruz. Uygar bir toplum olarak, kendi yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Bizim derdimiz bu. En önemlisi kendi ülkemizde huzur istiyoruz. Bırakmışsın bunların tamamını bir köşeye, 'efendim, biz bu yasayı çıkaracağız' Buyur çıkar bakalım, çıkar bakalım ne olacak?" 

"Başbakanlık koltuğu o kadar boş ki; adam kalkıp birşey söylüyor, ertesi gün yalanlanıyor ve geriye çekiliyor" diyen Kılıçdaroğlu, şeffaflık yasası, "büyük kentlerdeki imar rantlarını önleme", "4 bakanın Yüce Divan'a gitmesi" konusunda geri adım atıldığını ileri sürdü.

-"Türkiye'nin dış borcu 80 milyar lira arttı"

Davutoğlu'nun Başbakanlık yapma iradesinin ve gücünün olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Ben, senin başbakanlık yapmanı istiyorum. Kukla olmanı istemiyorum. 'Türkiye Cumhuriyeti'nde kukla başbakan olmaz' diyorum. 'Bizimle, ağabeyimin arasını bozmak istiyor Kılıçdaroğlu' diyor. Ya sen kendi görevini yap, o kendi görevini yapsın. Yasalarla tanımlanmış görevler. Merkez Bankası'na müdahale ediyor, sen başbakan değil misin?" diye konuştu.

Manisa'daki il kongresinde, Davutoğlu için "ustanın çırağı" diye afiş hazırlandığını öne süren Kılıçdaroğlu, "Vallahi çırak bile olamaz" dedi.

Merkez Bankası'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısının etkisiz eleman konumuna düştüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'na yapılan müdahalelerin sonucunda doların 2,5 TL'yi bulduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin toplam dış borcunun, 16 Ocak 2015 itibariyle 910 milyar lira olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, dolardaki artışla toplam dış borcun 990 milyar liraya çıktığını, durduk yerde, Türkiye'nin dış borç faturasının 80 milyar lira yükseldiğini savundu.

Özel sektörün, 16 Ocak itibariyle 632 milyar lira olan borcunun ise 687 milyar liraya çıktığını ileri süren Kılıçdaroğlu, gelecek günlerde Türkiye'yi zamların beklediğini öne sürdü.

-"Maşallah, faiz lobisiyle mücadele ediyorlar"

Türkiye'nin iyi, vatandaşların çıkarı doğrultusunda yönetilmediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Peki bundan kim kazandı? Ayakkabı kutusunda dolar saklayanlar köşeyi döndü. İsviçre bankalarında hesabı olanlar köşeyi döndü, hepsi dolar. Dün açıklandı, eminim birinin yüreği perişan olmuştur, 'eyvah benim adım da çıkacak mı?' diye. Ben bu vesileyle açıkça söylüyorum; Bir dönem, 'Sayın Cumhurbaşkanı'nın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesabının olduğu söylenmişti, gidip bir dilekçeyle başvurması ve temize çıkması gerekiyordu ama o, bir türlü başvurmadı. Biliyorum parayı çok seviyor, dolarları da çok seviyor. Ben yine milletin önünde söz veriyorum, bana, avukatına yetki ver, parasını ben vereceğim, sen hiç masrafa bile girmeyeceksin. Gidip dilekçe verecek, 'benim İsviçre bankalarında hesabım var mı yok mu, bana bildirin' diyecek. Bu yürekliliği göster diyorum. Gösterir mi? Bir de bunlar ne diyor? 'Efendim, biz faiz lobisiyle mücadele ediyoruz' Maşallah, faiz lobisiyle mücadele ediyorlar. Rakamları çıkardık, hani derler ya ufak at da civcivler yesin."

Türkiye'nin 1980-2002 arasında, 22 yılda 135 milyar lira faiz ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, 12 yılda tam 598 milyar lira faiz ödendiğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, bu faizin emekliler, işsizler, çiftçiler, memurlar, sanayiciler, üretenler tarafından ödendiğini kaydetti.

-"Adayların yüzde 85'i ön seçimle belirlenecek"

Emeklinin aldığı aylığın azlığından yakındığını belirten Kılıçdaroğlu, "Az tabi, nasıl versin? Faiz lobisine veiryor, sana niye versin? Asgari ücret çok düşük, düşük olur tabi, faiz lobisine çalışıyorlar, sana çalışmıyorlar ki. Bu gerçekleri artık senin de öğrenmen lazım değerli kardeşlerim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, huzurlu, herkesin işi, aşı olan bir Türkiye isteniyorsa adresin CHP olduğunu söyledi.

Toplantının çıkışında, bir basın mensubunun, "CHP'de milletvekili adaylarının nasıl belirleneceği" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Yoğun bir talep var ama biz, ön seçim yapacağız ağırlıkla. Yüzde 85 ön seçimle" yantını verdi.

Ergenekon davasında yargılanan teymen Mehmet Ali Çelebi de CHP grup toplantısına katıldı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: CHP, Genel, Başkanı, Kılıçdaroğlu, "Biz, kendi, ülkemizde, birinci, sınıf, demok
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort