Haber Detayı
24 Şubat 2016 - Çarşamba 19:41 Bu haber 1371 kez okundu
 
Çiftçilere Son Gün Uyarısı
Çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) 2015 yılı başvurularının 29 Şubat pazartesi günü sona ereceği bildirildi.
Ekonomi Haberi
Çiftçilere Son Gün Uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) 2015 yılı başvurularının 29 Şubat pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini bildirerek, "Çiftçilerimizin yoğunluk yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak son günü beklemeden bir an önce ÇKS kayıtlarını yaptırmalarında fayda var" ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, ÇKS Yönetmeliği çerçevesinde çiftçilerin her yıl üretim dönemine ilişkin ziraat odalarından aldıkları "çiftçi belgesi" ve istenen diğer bilgi ve belgelerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurduğunu ve bakanlıkça verilen destekleme ödemelerinden faydalandığını belirtti.

ÇKS Yönetmeliği ile 2014 yılında toplam 2 milyon 206 bin 874 çiftçinin 14 milyon 927 bin 689 hektar tarım alanının kayıt altına alındığına işaret eden Bayraktar, Türkiye'de işlenen tarım ve uzun ömürlü bitkilerin alanının, 23 milyon 941 bin hektarı bulduğunu kaydetti.

Toplam işlenen tarım alanı ve uzun ömürlü bitki alanının ancak yüzde 62,3’ünün ÇKS’ye kayıt olarak tarımsal desteklerden faydalanabildiğine dikkati çeken Bayraktar, bu oranın artırılmasının, daha fazla üreticinin desteklerden faydalanmasının önem taşıdığını vurguladı. Bayraktar, şöyle devam etti:

"ÇKS yönetmeliğinde 2015 yılı başvuruları için son başvuru tarihi 30 Haziran 2015 olarak belirlenmişti. Ancak, fındık üreticileri başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve diğer bölgelerimizde çiftçilerimiz belirlenen sürede başvurusunu yapamamış ve verilen desteklerden faydalanamamıştır. Girişimlerimizle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, ÇKS kaydı başvurularıyla ilgili süreyi, 30 Haziran 2015 tarihinden 29 Şubat 2016 tarihine uzatmıştı. Çiftçilerin, 29 Şubat pazartesi günü mesai bitimine kadar 2015 yılı ÇKS başvurularını yaptırmaları gerekiyor. Üreticilerimizin olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden, Ziraat Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurmaları kendi yararlarınadır."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiftçi, kayıt, sisteminde, (ÇKS), 2015, yılı, başvurularının, 29, Şubat, pazarte
Yorumlar
Haber Yazılımı