Haber Detayı
23 Ocak 2015 - Cuma 11:33 Bu haber 1390 kez okundu
 
Gürsoy'dan öğrencilere ve velilere uyarı!
Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, kentte 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi. Gürsoy, Konya'da 438 bin 184 öğrencinin karne alacağını belirterek, öğretmenlere velilere ve öğrencilere uyarılarda bulundu.
Eğitim Haberi
Gürsoy'dan öğrencilere ve velilere uyarı!

l Milli Eğitim Müdürü Gürsoy, yaptığı açıklamada 2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk yarısının tamamlandığını söyledi.

438 BİN ÖĞRENCİ KARNE ALACAK

Mukadder Gürsoy, 'İlimiz genelinde toplam 438 bin 184 öğrencimize karne verilecek. Başarılı geçen bir dönemin ardından okul ve kurum yöneticilerimize yönelik çalışmalarımız yarıyıl tatilinde devam edecek.'dedi.

Gürsoy, '3 aşamalı, 21 farklı alanda, 90 saat “Yönetici Formasyonu Kazandırma” kurslarının planlamaları tamamlandı. I. dönem TEOG sınavında 143 öğrencimiz tam puan alma başarısını gösterdiler. Bakanlığımızın önemle üzerinde durduğu donanım ve yazılım bakımından teknolojinin gelişmesine öncülük edecek olan FATİH Projesinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hususunda ilimizde de halen çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca ortaokul öğrencilerimizi ortaöğretim kurumlarına, lise öğrencilerimizi de üniversitelere hazırlama kapsamında 460 merkezde, 57 bin 37 öğrenciye hizmet vermek üzere 'Yetiştirme ve Destekleme Kurslarımız' devam etmektedir. Buna bağlı olarak ‘Kazanım Değerlendirme’ sınavlarına katılan öğrencilerin, I. döneme ait ölçme değerlendirme sonuç bilgileri ve öğrencilerin yararlanabileceği doküman hazırlıkları üzerinde çalışılmaktadır' dedi.

ÖĞRETMENLERE ÖNERİ

İl Milli Eğitim Müdürü öğretmenlere de tavsiyede bulundu.

Öğrencilere daha verimli tatil yapabilmeleri için, onlara çok ödev vermek yerine planlı yaşamalarını, çalışmalarını, sorumluluk duygusu geliştirmelerini sağlayacak etkinlikler önerebilineceğini belirten Gürsoy, 'Öğrencilerimize yapacağınız rehberlik hizmetleriyle, onların başarılı olma yolunda atacağı adımlarda payınızın büyük olduğunu unutmayınız. Öğrencilerimizin her birinin farklı yetenekte olduklarını ve özel olduklarını hem velilerimize hem de öğrencilerimize hissettirmeniz “bireye değer verme” ve “bireyin değer bulması” noktasındaki inancını kuvvetlendirecektir' ifadelerini kullandı.

VELİLERE TAVSİYE

Mukadder Gürsoy velileri de unutmadı. 'Yarıyıl tatilinde çocuğunuzun dinlenmesini sağlamanız onların ikinci dönem verimini artıracaktır' uyarısını yapan Gürsoy, 'Tatili sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun karnesinde düşük not varsa düzeltmek için koca bir dönem sizi beklemektedir. Çocuklarınızı ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmanız, tembel, sorumsuz gibi suçlamalar yapmanız çocuğunuzun özgüvenini zayıflatacaktır. Çocuklarınıza herşeye rağmen koşulsuz sevginizi ve güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Her birey yetenek, ilgi ve özellikleri bakımından kendine özeldir. Bu sebeple çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamak yerine onun beğendiğiniz yönlerini açığa çıkarabilirsiniz. Ödül ve yaptırımları dengelemeli, ödüllendirmenin ona her zaman maddi imkânlar sunmak ve ayrıcalık tanımak olmadığını unutmamalısınız. Çocuğunuza onunla gurur duyduğunuzu ona hissettirerek, başarmak için sarf ettiği gücü fark ettiğinizi belirtiniz. Çocuğunuzla nitelikli paylaşımlarda bulunmak ve bağlarınızı güçlendirmek için okuma, dinlenme, eğlence gibi planlamalar yapabilirsiniz' dedi.

ÖĞRENCİLERE UYARI

Öğrencilere de kendilerini geliştirmek için yapması gerekenleri sıralayan Gürsoy, konuşmasını şöyle tamamladı:

'Bir tatil programı yapmanız, zamanı etkili kullanmanızı ve istediğiniz her şeye vakit ayırmanızı sağlayacaktır.

Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemeniz motivasyonunuzu artıracaktır. Dinlenirken ilgi alanlarınıza uygun; kitap okuyabilir, spor yapabilir, müzik, resim, sinema, tiyatro gibi aktivitelere ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Bunun yanında yakın akrabaları, milli manevi değeri olan yerleri ailenizle ziyaret edebilir, izlenimlerinizi tatil sonu öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yaptığınız çalışmaları ve sizde bıraktığı izleri hatırlamak, kalıcılığını artırmak için günlük tutabilirsiniz. Bunların dışında telafi etmeniz gereken noktalar varsa bu tatil iyi bir fırsat olacaktır.''

Kaynak: Editör:
Etiketler: Konya, İl, Milli, Eğitim, Müdürü, Mukadder, Gürsoy, kentte, 20142015, eğitim, öğ
Yorumlar
Haber Yazılımı