Haber Detayı
19 Nisan 2016 - Salı 02:44 Bu haber 1357 kez okundu
 
İşte Konya'nın Ulaştırma Projelerindeki Son Durum
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, metro, lojistik köy, çevre yolu ve YHT Garı projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Turizm Haberi
İşte Konya'nın Ulaştırma Projelerindeki Son Durum

AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri ve merkez ilçe belediye başkanları basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, şehrin ulaştırma projeleriyle ilgili bilgi verdi. Geçtiğimiz günlerde Bakan Binali Yıldırım ile ilgili bürokratların katıldığı bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Altunyaldız, Konya'nın ulaştırma projelerine 2003 yılından buyana 4,7 milyar TL'lik harcama yapıldığını, şehre kazandırılacak metro, yeni çevre yolu, lojistik köy ve YHT Gar projelerinin toplam değerinin ise 4,8 milyar TL olacağını kaydetti.

Yeni Çevre Yolu projesinin 122 km olacağını anlatan Altunyaldız, yatırım programına alınan projenin iki bölüm halinde hayata geçirileceğini ifade etti. Altunyaldız, 71 kilometrelik Karaman-Ereğli-Aksaray-Ankara hattının 2019'a kadar tamamlanacağını açıkladı.

Konya Metro Projesi

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, 2016 yatırım programında yer alan metro projesiyle ilgili etüd çalışmalarının da başladığını kaydetti. Metro projesinin kampüs hattında değil, Necmettin Erbakan Üniversitesi-Meram Belediyesi ve YHT Garı Hattından başlayacağını anlatan Altunyaldız, yer altından yaklaşık 20 kilometrelik ilk bölümün 2019'a kadar tamamlanacağını kaydetti.

Ziya Altunyaldız, Yeni YHT Gar ihalesinin de mayıs ayı içinde yapılacağını açıkladı.

Lojistik Köy projesinin Kayacık mevkinde hayata geçirileceğini ifade eden Altunyaldız, "Mekanın konumuyla ilgili ulaşımın etkinliği bakımından bir sorun yaşanmayacak noktasındayız. Tam bir entegrasyon ile orası yapıma geçecek. Şu an burası 1 milyon metrekarelik bir alan ve 350 bin metrekarenin yapımıyla ilgili ihaleye çıkılacak. İhalenin Temmuz ayı içinde olmasını bekliyoruz. Tüm 'Lojistik Köy'ün 2018'de tamamlanmasını hedefliyoruz. Geldiğimiz nokta son derece somut ve çözüm odaklıdır." dedi.

Altunyaldız, Konya Havalimanı eski terminal binasının "hava kargo" alanında kullanılması için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, Parti, Konya, Milletvekili, Ziya, Altunyaldız, metro, lojistik, köy, çevre,
Yorumlar
Haber Yazılımı