Haber Detayı
01 Kasım 2016 - Salı 23:58 Bu haber 1741 kez okundu
 
Kanalizasyon Çalışması Sırasında Bulunan Tarihi Mezarda
Kanalizasyon çalışması sırasında bulunan tarihi mezarda, arkeolog eşlinde çalışmaKONYA'nın Ereğli İlçesi'nde kanalizasyon kazı çalışması sırasında bulunan ve Roma Dönemi'ne ait olduğu saptanan tarihi mezarda, arkeolog eşliğinde çalışma başlatıldı.
Turizm Haberi
Kanalizasyon Çalışması Sırasında Bulunan Tarihi Mezarda

Kanalizasyon çalışması sırasında bulunan tarihi mezarda, arkeolog eşlinde çalışma

KONYA'nın Ereğli İlçesi'nde kanalizasyon kazı çalışması sırasında bulunan ve RomaDönemi'ne ait olduğu saptanan tarihi mezarda, arkeolog eşliğinde çalışma başlatıldı. Yapılan çalımada, yine gözyaşı şişesi ve kemik bulundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi bağlı KOSKİ ekipleri, Ereğli İlçesi'ne bağlı OrhaniyeMahallesin'de geçen 15 Ekim günü kanalizasyon çalışması başlattı. İşçiler kepçe ile kanalizasyon çukuru açarken tarihi mezara rastladı. Kazı çalışması durdurulurken toprakların arasından insan kemikleri ile birlikte tarihi gözyaşı şişesi, cam vazo ve toprak testi çıktı. İşçiler tarafından yapılan ihbar üzerine sevk edilen jandarma ekipleri, tarihi mezarın bulunduğu bölümde güvenlik önlemi aldı. Tarihi mezarın bulunduğu bölgede bu kez Konya ve Ereğli Müze Müdürlüğü ekipleri eşliğinde, mezar kalıntılarını detaylandırmak için kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmasında mezarın bir kişiye ait olduğunu ve giriş kapısının kuzeyde olduğu saptandı. Uzmanlar, mezarın giriş kapısının kuzeyde olması nedeniyle mezarlığın Roma dönemine ait olduğu üzerinde duruluyor. Kazı çalışmalarında yine gözyaşı şişesi ve insan kemiği bulundu. Çalışmaların arkeolog eşliğinde devam edeceği öğrenildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanalizasyon, çalışması, sırasında, bulunan, tarihi, mezarda, arkeolog, eşlinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı