Haber Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 12:56 Bu haber 1628 kez okundu
 
Karatay Katılım Bankacılığı Uzmanı Yetiştirecek
KTO Karatay Üniversitesi, İslam ekonomisi ve finans bölümü ile katılım bankacılığı konusunda uzmanlaşmış insan kaynağı yetiştirmeyi hedefliyor.
Eğitim Haberi
Karatay Katılım Bankacılığı Uzmanı Yetiştirecek

KTO Karatay Üniversitesi yeni eğitim döneminde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü'nü açıyor.

İslam Ekonomisi Bölümü, ilk öğrencilerini 2016-2017 öğrenim döneminde alacak. Bölüm, katılım bankacılığı konusunda uzmanlaşmış insan kaynağı yetiştirmeyi hedefliyor.

İslami finans ve katılım bankacılığında yeni boyutlar

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, yeni açılan bölümün İslam Ekonomisi ve Finans alanında disiplinler arası bir lisans eğitimi vereceğini belirterek "Ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alabilecek yetişmiş insan potansiyelini oluşturmayı amaçlıyoruz. İslam ekonomisi, İslami finans ve katılım bankacılığı alanında ortaya çıkabilecek çok boyutlu problemlere çözüm üretebilecek ve yeni modeller oluşturabilecek uzmanlar yetiştireceğiz" diye konuştu.

Bölümün akademik kadrosunda Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Prof. Dr. Murat Çizakça ve Yrd. Doç. Dr. Fahrettin Yahşi gibi alanında uzman birçok isim bulunuyor.


180 milyarlık sektör

İslami Bankacılık dünya finans sektörünün de son yıllardaki parlayan yıldızı. Araştırmalara göre 2019´da Türkiye´nin de içerisinde yer aldığı önde gelen 6 pazarda İslami banka aktiflerinin 1.8 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye´de İslami bankacılığın pazar payının şu anda yüzde 5,9 olduğunu belirten raporda bu oranın 2023´te yüzde 15´e çıkacağı ifade ediliyor. Bu da 180 milyar dolarlık sektör büyüklüğü anlamına geliyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KTO, Karatay, Üniversitesi, İslam, ekonomisi, finans, bölümü, katılım, bankacılı
Yorumlar
Haber Yazılımı