Haber Detayı
04 Haziran 2016 - Cumartesi 23:26 Bu haber 1514 kez okundu
 
Konya'da Gök Kubbe Altında Ramazan Geceleri
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Camii’ndeki Ramazan geleneği bu yıl da devam ettirilecek ve teravih namazları hatimle kılınacak. Ramazan ayına özel programlar bununla da sınırlı değil... Mübarek ay boyunca sohbetler düzenlenecek, ilahiler okunacak, ayrıca çocuklar kendilerine ayrılan geniş ve güvenli bahçede oyun oynayabilecek. Böylece geleceğin büyüklerine camiye gelme alışkanlığı kazandırılacak.
Kültür Haberi
Konya'da Gök Kubbe Altında Ramazan Geceleri

İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fikret Karapınar, "Gök Kubbe Altında Ramazan Geceleri" başlığıyla özel bir program hazırladıklarını ifade etti. Teravihin hatimle açık havada kılınacağını ve bu programın 6. yılında olduğunu anlatan Karapınar “Teravih namazı; başta İlahiyat Fakültemizin Kur'an-ı Kerim hocaları olmak üzere, Konya'mızın yetiştirdiği seçkin hafızlarımız tarafından kıldırılacaktır. Selam aralarında müezzinlerimizin okuduğu salâvat, ilahi ve kasideler ile cemaate müstesna ve coşkulu anlar yaşatılacak. Ezandan 15 dakika önce fakülte hocalarımız toplumun ihtiyaç duyduğu, özellikle itikâdî, ahlakî ve fıkhî konuların ele alındığı vaazlar vereceklerdir” dedi.

Bu yıl Konya’nın İslam Dünyası Turizm Başkenti olarak seçildiğini hatırlatan Karapınar, bu unvana yakışır şekilde Gök Kubbe Altına Ramazan Geceleri programlarının icra edileceğini vurguladı. “Kadın-erkek herkesi bekliyoruz, aileler ibadet ederken çocuklar oyun oynayacak; çocuklarımız için geniş ve güvenli bahçemiz mevcut. Çocuklar görsün etkilensin istiyoruz.” diyen Karapınar, İslam tarihinde teravih namazlarının musalla adı verilen namazgâhlarda kılındığını hatırlatarak bir geleneğin ihya edilmesini herkese tavsiye etti.

Ramazan ayı programı kapsamında teheccüt namazları kılmayı ve ortak sahurlar yapmayı da planladıklarını söyleyen Karapınar, programın gerçekleştirilmesine katkı sağlayan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e ve Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Necmettin, Erbakan, Üniversitesi, (NEÜ), İlahiyat, Fakültesi, Camii’ndeki, Ramaz
Yorumlar
Haber Yazılımı