Haber Detayı
26 Ocak 2016 - Salı 22:49 Bu haber 1015 kez okundu
 
Konya'ya 6. Üniversite için Öneri Sunuldu
Türkiye’nin uygulamalı ilk teknik üniversitesinin Konya’ya kurulması planlanıyor. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya Teknik Üniversitesinin kurulması için İl Koordinasyon Kuruluna öneri sundu. Rektör Şahin, bu üniversitenin kente büyük değer katacağını söyledi.
Eğitim Haberi
Konya'ya 6. Üniversite için Öneri Sunuldu

2016 yılı Ocak ayı İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Muammer Erol’un başkanlığında, Bölge ve İl Müdürleri ile İlçe Belediye Başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantı, vali yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun’un 2015 yılı yatırımları hakkında kısa bilgi vermesiyle başladı. 

Büyükşehir Belediyesi Yeni Meclis Binasında yapılan toplantıda söz alan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, kente yeni bir üniversitenin kazandırılması için öneri sundu.
Adı da Konya Teknik Üniversitesi... Rektör Mustafa Şahin, 90 bin öğrencinin yaklaşık 20 bininin teknik fakültelerinde okuyan öğrenci olduğu bilgisini verdi.

Proje sayesinde Konya sanayisinin ihtiyacı olan bilimsel alt yapıyı Selçuk Üniversitesinin birikimi ile buluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Rektör Şahin, "Öncelikli hedefimiz Konya sanayisinin içerisinde bize tahsis edilecek bir araziye teknik okullarımızı taşımak olacak" dedi. 

Şahin, iki önemli hedef planladıklarını da belirterek, 'Birincisi Konya sanayisinin ihtiyacı olan bilimsel birikimi sanayinin ayağına götürmek, ikincisi de eğer uygun görülürse bir teknik üniversiteye dönüşmek" şeklinde konuştu.

Yeni üniversitenin kente değer katacağını vurgulayan Rektör Şahin, "30 bin öğrenciyle hazır bir teknik üniversite oluşturduğumuzda geri kalan 60 bin öğrenci bizi iki alanda öne çıkartacaktır. Birisi sosyal bilimler, diğeri de sağlık bilimleri... ' diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, uygulamalı, ilk, teknik, üniversitesinin, Konya’ya, kurulması, plan
Yorumlar
Haber Yazılımı