Haber Detayı
22 Mart 2017 - Çarşamba 03:22 Bu haber 1191 kez okundu
 
Selçuk’ta Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Selçuk’ta Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı
Gündem Haberi
Selçuk’ta Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı

SELÇUK Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Nevruz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
Selçuk Üniversitesi Keykubat Köşkü önünde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara, Prof. Dr. Mehmet Okka, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. 
Etkinliklerin açılışında Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın eşliğinde İstiklal Marşı hep bir ağızdan söylendi.  Nevruz kutlamalarının açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar milletimizin ve kültürümüzün yayıldığı tüm coğrafyalarda kutlanagelmiştir. Nevruz, ‘yeni gün’ ya da ‘yeni yıl’ anlamına gelmektedir. Tabiatın kış uykusundan uyandığı ve yeniden canlandığı bir günü sembolize eder. Barış ve mutluluk günüdür. Küslerin barıştığı gündür. Bu açıdan da manevi bir yönü vardır. Tabi ki kültürler, milleti millet yapan değerleri içinde barındırır. Nevruz da bu anlamda önemlidir.''dedi.   
Selçuk Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası ödüllü halk oyunları topluğu SÜHOT, farklı yörelere ait gösterilerini sergiledi. Yoğun ilgi gören gösterinin ardından Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri ve öğrencileri müzik dinletisi sundu. Ayrıca Ufukcan Işık, Turan Sapaz ve İlker Özdemir dinleyicilere Türk Halk Müziği konseri verdi. Açılış etkinliklerinin ardından protokol üyeleri bir Nevruz geleneği olan Nevruz ateşi yakılıp üzerinden atladı, örste demir dövdüler ve yumurta tokuşturdu.

 

 

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Selçuk’ta, Nevruz, Bayramı, coşkuyla, kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı